hétfő
Brüsszel
Második napunk Brüsszelben. Ez a nap az Európai Unió jelentős intézményeinek meglátogatásáról szólt.
Brüsszel az EU és a NATO székhelye. 1957-ben a római szerződés aláírásával megalakult az Európai Gazdasági Közösség, melynek központja Brüsszel lett, a pénzügyi, jógi intézmények és a Számvevőszék Luxemburgban maradtak. 1989.ben a parlamenti működés részlegesen Brüsszelbe költözöztt a parlament munkájának ésszerűsítése érdekében.
Az Európai Uniót megalapító Maastrichti Szerződés megfogalmazása szerint: „Az Európai Tanács az Unió fejlődéséhez szükséges impulzusokat ad, s rögzíti a fejlődés általános politikai célkitűzéseit.” Az állam-, illetve kormányfők által egyhangúan hozott politikai döntéseket az Európai Unió Tanácsa Önti jogi formába. Az Európai Tanács általában a féléves elnöki periódus lezárásaként az elnökséget adó országban ül össze.
Az Európai Tanács az EU állam- illetve kormányfőinek rendszeres tanácskozó testülete. A tanácskozásán részt vesz a Bizottság és a Parlament elnöke is. A tanácskozást az elnökséget adó ország állam- illetve kormányfője vezeti. Az első csúcstalálkozót az Európai Közösség akkor még hat tagállama 1969-ben rendezte.
Első állomásunk az Európai Bizottság épülete volt. A bebocsátásig meglátogattunk az Európai Parlament épületét.
Európai Tanács
Az Európai Unió Tanácsa (Miniszterek Tanácsa) az Unió legfőbb döntéshozó testülete. A Tanácsa a tagállamokat képviseli és értekezletein egy-egy miniszter képviseli az Unió minden egyes nemzeti kormányát. Az, hogy melyik miniszter ez, a napirenden levő témáktól függ.
Az épületbe repülőtereket idéző szigorú biztonsági előírások betartásával léphettünk be. A belső terekben már nyugodt légkörben hallgathattunk meg egy érdekes előadást az Európai Tanács munkájáról.
Európai Bizottság
Az EU végrehajtó szerve. Az intézmény az egész Európai Unió érdekeit képviseli. Új jogszabályokat javasol az Európai Parlamentnek é az Európai Unió Tanácsának, és gondoskodik arról, hogy a tagállamok megfelelően alkalmazzák az uniós jogszabályokat.
A „bizottság” kifejezés utalhat a 28 biztosra, tágabb értelemben pedig az egész intézményre is.
Az Európai Bizottság székhelye Brüsszelben van, egyes szervezeti egységei azonban Luxemburgban működnek. Bizottság képviseletet tart fenn mindegyik uniós tagállamban.
A most hivatalban levő 28 tagú bizottság megbízatása 2019. október 31-ig tart. Elnöke Jean-Claude Juncker, magyar tagja Navracsics Tibor.
A napunk második felében az Európai Bizottság munkájába nyerhettünk betekintést. A beléptetés a Charlemagne és a Berlaymont épületekbe ugyanolyan szigorú volt, mint délelőtt az Európai Tanácsban.
Források:
- DE-GTK tanulmányút 2017 útikalauz