7. nap

csütörtök

Luxemburg

Luxemburg, hivatalosan Luxemburgi Nagyhercegség egy minden oldaláról szárazföld által határolt kis ország Északnyugat-Európában. Belgium, Hollandia és Luxemburg szoros regionális együttműködését általában Benelux államokként említik. Az állam nevét magyarul Luxemburgnak, fővárosáét pedig Luxembourgnak írjuk.

A legnagyobb európai miniállamot 1815-ben, a bécsi konferencia határozata hozta létre, függetlenségét 1890-ben nyerte el. Fővárosa Európa egyik pénzügyi központja.

Érdekesség (informatikai és nyomdász beállítottságú iskolánk számára): a luxemburgi zászló színeit a nagyherceg határozta meg. A hagyományos piros-fehér-kék színeket az azonos holland zászlótól való megkülönböztetés érdekében úgy módosították, hogy világoskék árnyalatot (színkódja Pantone 299C) választottak. A piros színkódja Pantone 032C.

A város egy gyöngyszem. 1994 óta a város régi negyedei és erődítményei az UNESCO világörökségi listáján vannak.

Európai számvevőszék

1951-ben a nagyhercegség az Európai Szén- és Acélközösség alapító tagja volt, 1952-től a szervezet székhelye is ide került. Luxemburg 6 év múlva az Európai Gazdasági Közösség alapító tagja lett. Az EU több fontos intézménye jelenleg is az ország fővárosában található. Mi az Európai számvevőszéket látogattuk meg, ami az EU független külső ellenőreként gondoskodik az uniós adófizetők érdekeinek védelméről. Mi Baranyi Márton attasé előadását hallgathattuk meg az intézmény működéséről.

Speyer

Speyer város Németországban, Rajna-vidék-Pfalz szövetségi tartományban. A Rajna bal partján, a Rajna és a Speyerbach összefolyásánál található. A várost magát nem látogattuk meg, pedig az ott található dóm az UNESCO világörökség része.

Látogatásunk célja a város szélén található lenyűgöző közlekedési múzeum volt, melynek egy része tele volt szabadtéri látványosságokkal.

 

Stuttgart

Stuttgart város Németországban, a Neckar folyó völgyében. Baden-Württemberg tartomány fővárosa. Lakossága kb. 590 000 fő. A város csak az éjszakai arcát mutathatta nekünk. Találomra bele is futottunk egy nagyon modern „kocka” városnegyedbe, ám a végén Stuttgart elkezdte a szebbik arcát is megmutatni. Kár hogy csak ennyi időnk volt itt.

Források:

  • DE-GTK tanulmányút 2017 útikalauz

1. nap

péntek

Indulás Debrecenből 1.00 órakor. Utunk Prága felé vezet. Első megállásunk Mosonmagyaróvár határában történt, a második már Csehországban. Szlovákián átsuhantunk, bár Pozsony várát láthattuk az autópályáról. Ezzel a lendülettel gördültünk be Prágába 11.30 órakor.

Prága

Prága  a Cseh Köztársaság fővárosa, egyben legnagyobb települése. Gyakran hívják „száztornyú városnak”, „arany városnak”, vagy egyszerűen a városok királynőjének. Történelmi központját az UNESCO 1992-ben a Világörökség részévé nyilvánította.

A városban két programunk van, az egyik a városnézés.

Van is mit látni. Közép-Európa egyik legjelentősebb városa látnivalókban kifogyhatatlan hely.

A másik program a Staropramen sörgyár, minden városnézésben megfáradt utazó várva várt helye. 1863. októberében kezdődött a sörgyár története. A komplexum építése a fővárosban, a Moldva folyó bal partján indult meg. Az első főzet 1871. május 1-jén készült el. A siker az alapítók legmerészebb álmait is túlszárnyalta. Ma a Staropramen Csehország harmadik legnagyobb sörexportőre, harminchat országba szállítják termékeiket. A gyárnak Prágában sem rossz a pozíciója: a fővárosban eladott minden negyedik korsó sör Staropramen.

A gyár ma is alapításának helyén, Prága Smíchov városrészében található. Aki szeretné közelebbről szemügyre venni, előzetes bejelentkezés alapján csoportos gyárlátogatáson vehet részt. Mi is ezt tettük.

Drezda

Szászország német szövetségi állam fővárosa, egyben gazdasági és pénzügyi központja. Fontos kulturális szerepe miatt gyakran „az Elba Firenzéjének” nevezik. Páratlan számú barokk építészeti remekének hála, egykor Drezda volt Európa egyik legszebb városa. Ma, több mint hatvan évvel a háború pusztításai után újból a régi fényében ragyog a város és annak műemlékei.

Sajnos már este érkezünk, csak egy éjszakai városnézésre marad idő. A város így is Pazar emlékképeket ad nekünk.

Források:

  • DE-GTK tanulmányút 2017 útikalauz